aktuality

 • prosinec 2017

  PF 2018

  PF 2018

  Krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do pohodového roku 2018.

  více informací
 • prosinec 2017

  Nová kniha- Atlas hub Šumavy a Novohradských hor (2017)

  Atlas hub Šumavy a Novohradských hor (2017)

  Krásný a velmi zdařilý atlas od tří autorů, kteří jsou nejšpičkovějšími odborníky v oblasti mykologie. Tato kniha je především zaměřena na širokou houbařskou obec. Obsahuje mnoho nádherných fotografií, popisy jednotlivých druhů, nároky na ekologii, rozšíření, zaměnitelnost s podobnými druhy.

  Objednávat můžete zde.

  více informací
 • prosinec 2017

  Nová kniha- Hřibovité houby Evropy

  Hřibovité houby Evropy (Michal Mikšík 2017)

  Vyšla nová publikace: Hřibovité houby Evropy

  Autor: Michal Mikšík

  Kniha je dělena do několika částí, které se zabývají:

  • makroskopickými znaky
  • mikroskopickými znaky
  • ekologií
  • diverzitou
  • ochranou
  • klíč k určování rodů a druhů hřibovitých hub
  • atlasová část
  • rejstřík českých jmen
  • rejstřík latinských jmen

  Publikace obsahuje 168 druhů variet a forem hřibovitých hub, 700 fotografií, 13 ilustrovaných tabulí. 

  Jazyk čeština, 464 stran, formát A4, tvrdá vazba. 

  Pět výtisků skladem signovaných autorem. Objednávat můžete zde.

  více informací
 • září 2017

  Mykologická vycházka pro veřejnost Nebřeziny 23.9.2017

  Mykologická vycházka pro veřejnost Nebřeziny 23.9.2017

  Stalo se již tradicí, že každý rok v jeden zářijový víkend pořádáme v obci Nebřeziny u Plas mykologickou vycházku pro veřejnost ve spolupráci s místním spolkem NOS. Letos se akce opravdu vydařila, protože se při dvouhodinové procházce do okolí obce podařilo nalézt na 130 druhů. Druhová rozmanitost byla letos v okolních lesích skutečně velká. Nalezlo se i několik skutečně vzácných druhů hub jako např. holubinka olšinná (Russula alnetorum). Na závěr jsme u místního hostince uspořádali rychlou, ale o to bohatší výstavu nalezených druhů.

   

  více informací
 • srpen 2017

  Mykologická akce na Šumavě (Rachelsee) Roklanské jezero

  Mykologická akce na Šumavě (Rachelsee) Roklanské jezero

  Ve dnech 30.7-1.8. jsme se zůčastnili akce spolu s německými a rakouskými mykology nazvané "Týden vědy", který se pořádal ve městečku Sankt Oswald-Riedlhütte. Na našem facebookovém profilu si můžete prohlédnout některé fotografie ze společné mykologické vycházky na Roklanské jezero (Rachelsee).

  více informací
 • srpen 2017

  Průzkum některých lokalit na Šumavě v rámci projektu "Funga"

  Teréní průzkum Šumava a Bavorský les

  Po vydatných deštích jsme plni elánu vyjeli na několikadenní terénní průzkum Šumavy a Bavorského lesa v rámci mezinárodního projektu Funga. Navštívili jsme několik přirozených lokalit na straně německé, stejně tak jsme zmapovali i několik lokalit na straně české. 

  Navzdory tomu, že závlaha byla v posledních týdnech nadprůměrná, dlouhodobý srážkový deficit byl v lesích znát. Mykorrhizní druhy se prakticky vůbec nevyskytovaly. Když, tak jen zcela ojediněle a jen zástupci několika málo druhů. O trochu lépe na tom byly lignikolní druhy, avšak i zde je třeba konstatovat, že druhů bylo poskrovnu. Situace byla jako vždy v době sucha lepší jen v zábřežcích potoků a podél cest. Specifickým biotopem pak je rašeliniště, kde se toho dalo najít nejvíce. Bohužel se v posledních dnech dostavily opět tropy a tak si na masovější růst budeme muset zřejmě dál počkat.

  Více  fotografií zde.

  více informací
 • březen 2017

  Brigáda v lese, prosvětlení paseky

  Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)

  Členové Mladého mykologa uspořádali brigádu na prosvětlení lesní paseky, aby vzácná vstavačovitá orchidej prstnatec Fuchsův měla na svém stanovišti u Kaznějova ideální podmínky ke svému růstu.

  více informací
 • březen 2017

  Mykologická přednáška pro žáky středních škol

  Přednáška o houbách a mykologii pro žáky Církevní ZŠ a SŠ v Plzni-Slovanech

  Dne 7.3.2017 jsme uspořádali přednášku pro žáky prvního ročníku Církevní SŠ v Plzni, spojenou i s praktickým cvičením z mikroskopování.

  více informací
 • prosinec 2016

  Červený seznam hub (makromycetů) v České republice

  Červený seznam hub (makromycetů) v České republice

  Červený seznam hub makromycetů České republiky vydaný v roce 2006. Jedná se o poslední vydání Červeného seznamu, které by ovšem v nejbližších letech mělo být aktualizováno. Od posledního vydání probíhá intenzívní sběr dat, který bude sloužit jako podklad pro nový, aktualizovaný seznam. Celkový seznam naleznete zde.

 • listopad 2016

  Přednáška pro Českou mykologickou společnost v Praze

  Přednášky "Houby Plzeňského kraje"

  Přednášky České mykologické společnosti pro širokou houbařskou veřejnost se konají v úterý od 18 do 20 hodin v budově Středního odborné školy obchodní, Belgická 29, Praha 2 (učebna č. 9 v druhém patře).

  více informací
 • listopad 2016

  Mykologická vycházka Borský park 10.11.2016

  Mykologická vycházka Borský park

  Letošní poslední mykologická vycházka pro veřejnost do Borského parku. Více info o nalezených druzích a fotogalerii naleznete zde. Děkujeme městskému úřadu Plzeň-Bory.

 • listopad 2016

  Mykologická vycházka lesopark Homolka-Plzeň

  Mykologická vycházka do lesoparku Homolka-Plzeň

  Dne 8.11. 2016 jsme ve spolupráci s městským obvodem Plzeň-Slovany uspořádali mykologickou vycházku do lesoparku Homolka. Více o nalezených druzích a fotografie naleznete zde.

 • říjen 2016

  Mladý mykolog vydal publikaci

  Publikace- jedovaté houby a jejich dvojníci v Plzeňském kraji.

  Jedovaté houby a jejich dvojníci v Plzeňském kraji, je publikací, v níž se čtenáři dozví základní informace o druzích hub, které se vyskytují na území Plzeňského kraje a u nichž hrozí potenciální riziko záměny za druhy jedlé a běžně používané pro kuchyňské účely. Publikace je provázena četnými fotografiemi jedovatých druhů a jejich potenciálních dvojníků. U každého druhu je uveden typ otravy a jednotlivé druhy otrav jsou pak popsány v předmluvě k publikaci. Brožura vznikla za přispění Plzeňského a kraje (fondu hejtmana).

  publikace

  více informací
 • říjen 2016

  50. výročí založení Mykologického klubu České Budějovice

  setkani-mykologické

  Setkání mykologů u příležitosti 50. výročí založení Mykologického klubu v Českých Budějovicích

  V období od 14-17. října 2016 jsme se zúčastnili setkání mykologů pořádaného Mykologickým klubem České Budějovice, konaného v okolí Hluboké nad Vltavou. Na programu byly jak přednášky s oblasti mykologie, tak exkurze do přilehlých lokalit, zaměřené na mykoflóru. Setkání se zúčastnili špičkoví odborníci na mykologii z Čech i zahraničí. Setkání proběhlo ve velmi přátelském duchu a přejeme Mykologickému klubu České Budějovice mnoho krásných chvil při setkání s houbami i v dalších letech.

  Fotografie z akce naleznete zde.

   (Mladý mykolog z.s.).

   

 • říjen 2016

  Mykologický den na Základní a Střední škole: Plzeň-Slovany

  Mykologický den na Základní a Střední škole: Plzeň-Slovany

  Dne 13.10.2016 jsme uspořádali Mykologický seminář pro žáky Církevní ZŠ a SŠ v Plzni na Slovanech (odkaz zde). Děkujeme za finanční podporu městskému obvodu Plzeň 2-Slovany. Více informací a fotografie naleznete zde